Realizacje naszej firmy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku - ,,Wykoszenie roślinności zielnej oraz wycinka odrośli tarniny i innych krzewów wrezerwacie przyrody ,,Miłachowo"

Przedmiotem zamówienia jest wykoszenie roślinności zielnej oraz wycinka odrośli tarniny i innych krzewów wrezerwacie przyrody ,,Miłachowo".

Opis powierzchni objętej zabiegami

Powierzchnia jest niejednorodna ze względu na różny stopień zarośnięcia przez odrośla tarniny i innych krzewów oraz roślinność zielną. Odrośla tarniny są jednoroczne na powierzchni 1,2 ha i osiągają średnią wysokość 1,2-1,4 m (maksymalnie do 1,7 m).
Na pozostałej powierzchni tarnina będzie nieco wyższa, gdyż jej wycinkę prowadzono 2 lata temu w roku 2020. Tarnina rośnie w dużym zwarciu, na prawie całej powierzchni rezerwatu.

Roślinność zielna do wykoszenia najgęściej występuje w części południowej i południowo-zachodniej rezerwatu. W części południowo-zachodniej i południowej mogą pojawić się odrośla bzu czarnego, należy je wyciąć.

 

 

Zakres prac:

W ramach zamówienia wykonawca wykosi roślinność zielną oraz wytnie i wykosi odrośla tarniny i innych krzewów na powierzchni 2,69 ha przy pomocy sprzętu ręcznego. Całą biomasę należy zebrać i zutylizować we własnym zakresie. Powierzchnia objęta pracami (2,69 ha) liczona jest po powierzchni płaskiej. Rzeczywista powierzchnia może być nieco większa z uwagi na ukształtowanie terenu – zbocza o spadku do 450.

Warunki wykonywania prac:
 

  • Usunięcie (wycinka i wykoszenie) odrośli tarniny i innych krzewów:
  1. W obrębie powierzchni należy wyciąć i wykosić wszystkie odrośla tarniny oraz innych krzewów.
  2. Odrośla po usunięciu nie powinny być wyższe niż 5 cm licząc od poziomu terenu. Wysokość taką powinna mieć również roślinność zielna po koszeniu.
  3. Podczas usuwania tarniny i innych krzewów należy używać sprzętu ręcznego
    (np. kosy ręcznej, ręcznej kosy spalinowej na wysięgniku itp.).
  4. Na terenie rezerwatu, w obrębie powierzchni objętej pracami, rosną pojedyncze, większe drzewa (w większości głóg) – nie należy ich usuwać.
  5. Podczas wykonywania zabiegów należy zwrócić uwagę na to, aby nie ściąć omyłkowo odrośli tarniny, tworzących tzw. bufor, przebiegający wzdłuż północnej granicy rezerwatu, pomiędzy powierzchnią objętą zabiegami, a polem. Pas ten ma szerokość ok. 5 m i jest dobrze widoczny. W miejscach, w których odrośla mające wchodzić w pas buforu nie różnią się wizualnie od powierzchni objętej zabiegami, należy pamiętać o nie koszeniu tego fragmentu.
  6. Wewnątrz powierzchni, na której mają być wykonane zabiegi, mogą znajdować się wkopane słupki drewniane. W poprzednich latach wyznaczały one powierzchnię wypasu, przeznaczone są do rozbiórki. Słupki te nie stanowią granicy koszenia.

Wykoszenie roślinności zielnej

  1. Z całej powierzchni należy skosić roślinność zielną.
  2. Wysokość koszenia roślinności zielnej wynosi do 15 cm licząc od poziomu terenu. Dotyczy miejsc w których nie występuje tarnina.
  3. Podczas wykaszania należy używać sprzętu ręcznego (na kosy ręcznej, ręcznej kosy spalinowej na wysięgniku itp.).

Wywóz biomasy

  1. Całość pozyskanej biomasy (ścięte odrośla tarniny i krzewów oraz wykoszona roślinność zielna) należy zebrać i usunąć poza granice rezerwatu, a następnie zagospodarować we własnym zakresie. W trakcie prac biomasę można systematycznie składować w południowej części rezerwatu na terenie
    o najmniejszym spadku i wywozić/wynosić poza rezerwat.
  2. po zakończeniu prac Wykonawca ma obowiązek biomasę wywieźć
    i zagospodarować we własnym zakresie. Przy czym, nie może on jej wprowadzić do obrotu na rynku (np. sprzedać lub wykorzystać jako surowiec na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej).
  3. Do wywozu biomasy może być wykorzystany tylko lekki sprzęt (pojazdy na gąsienicach, quad z przyczepką, lekki ciągnik z przyczepką) ze względu na możliwość powstania głębokich kolein w drodze gruntowej, jej podtopienia
    i niemożność dalszego przejechania. Pojazdy do wywozu biomasy muszą poruszać się na własnych kołach lub gąsienicach, nie mogą być przewożone na lawetach.
  4. Wymaga się, aby pojazdy do wywozu biomasy były przystosowane do wykonywania prac w warunkach stałego zabagnienia, podtopienia gruntu, co umożliwi zminimalizowanie negatywnych skutków. Wykonawca może wykorzystać w tym celu np. lekkie ciągniki na szerokich oponach o co najmniej podwójnym zestawie kół, maszyny wyposażone w gąsienice z tworzyw sztucznych (guma, kauczuk) zapewniające większą wyporność.