Realizacje naszej firmy

Urząd Miasta Poznania - ,,Konserwacja rowów, cieków i zbiorników wodnych oraz małej retencji i budowli hydrotechnicznych w grupie nr V" - Krzyżanka z rowem nr 9, Szklarka

Przedmiotem zamówienia jest konserwacja rowów, cieków i zbiorników wodnych oraz małej retencji i budowli hydrotechnicznych w grupie nr V - Krzyżanka z rowem nr 9, Szklarka dla Urzędu Miasta Poznania.

 

 

Rów Szklarka – jest odbiornikiem wód powierzchniowych z terenu Osiedla Antoninek i częściowo z ul. Warszawskiej w tym również z dużej części powierzchni nowego węzła drogowego na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z częścią obwodnicy miasta. Długość cieku to  3,1 km i powierzchni zlewni 3,3 km2. Generalnie, stan techniczny rowu jest dostateczny, ale w zależności od odcinka waha się od dobrego (w górnej części jego biegu) do niewłaściwego np. ok. km 1+500 - 2+400. Regulacja tego rowu wraz z zagospodarowaniem  oraz wykonaniem niewielkich zbiorników wodnych w zaniżeniach terenu – częściowo zaporowych, była wykonana w latach 1994-95.

 

Krzyżanka jest lewobrzeżnym dopływem Samicy Kierskiej uchodzącym do niej przez Jezioro Kierskie w jego południowym krańcu. Jest to rów o długości 1,692 km. Początek rowu - "źródło" znajduje się ca. 10m poniżej północnej strony ulicy Dąbrowskiego. Tam też usytuowany jest wododział pomiędzy zlewnią Samicy Kierskiej i zlewnią Strumienia Junikowskiego. W tym miejscu ma również swój początek Strumień Junikowski, który odpływa w kierunku południowym przez przepust Ø 120 cm pod ul. Dąbrowskiego. Dno cieku na wododziale w km 1+680 znajduje się na rzędnej 88.72 m npm. a wylot do jeziora Kierskiego na rzędnej 71,13 m npm. co daje maksymalną deniwelację DH = 17,59 m. Natomiast średni spadek wynosi iśr= 1,05%. Od wododziału przy ul. Dąbrowskiego do przepustu pod ul. Sianowską w km 1+345   Krzyżanka płynie nieumocnionym, dość wąskim korytem z dnem o szerokości ca 0,50 m i spadkiem dna 2,1%. Poniżej tego przepustu od ul. Sianowskiej do przepustu pod ul. Słupską szerokość dna wynosi 0,50-0,80 m, spadek dna zmniejsza się do 1%. Poniżej ul Słupskiej na odcinku długości 375 m Krzyżanka pokonuje deniwelację 14,40 m osiągając spadek dna 36,7%. Ujściowy odcinek rowu przebiega w dolinie Jeziora Kierskiego, przepływając przez niewielki staw – zbiornik wykonany w 2001 roku.

Zadaniem tego stawu jest podczyszczanie wód rowu Krzyżanka przed odpływem do Jeziora Kierskiego. Podstawowe parametry tego stawu - zbiornika są następuje:

  • powierzchnia                                                        0,94 ha
  • powierzchnia lustra wody przy Max PP 72,40 m npm - 0.87 ha
  • powierzchnia dna                                 -                0,79 ha
  • rzędna dna                                                           71,50 m npm
  • pojemność maks. przy Max PP 72,40 m npm              7 500 m3
  • pojemność całkowita                                              17 360 m3

Woda z Krzyżanki do zbiornika kierowana jest za pomocą zastawki na wlocie do przepustu w km 0+000, a na wylocie rowu ze stawu znajduje się przelew stały z koroną szerokości 2,0 m usytuowaną na rzędnej 72,35 m npm

Poniżej przepustu pod ul. Międzyzdrojską, Krzyżanka od strony południowej przyjmuje swój największy dopływ tj. rów Nr 9 ( KŻ-3) o długości 920 m, którego trasa przebiega równolegle do Ul. Słupskiej tj. od ulicy Dąbrowskiego, środkiem doliny wypełnionej gruntami organicznymi w kierunku J. Kierskiego, gdzie uchodzi do Krzyżanki. Zabudowa mieszkalna- jednorodzinna w zlewni Krzyżanki znajduje się w jej górnej części na terenie Krzyżownik i części Smochowic w Poznaniu.