Realizacje naszej firmy

Nadleśnictwo Bardo Śląskie - Wykonanie robót budowlanych z zakresu MRG 2 na terenie Nadleśnictwa Bardo Śląskie – Przebudowa zbiorników wodnych w leśnictwie Wilcza – na podstawie dokumentacji zamiennej”

Przedmiotem zamówienia jest konserwacja rowów, cieków i zbiorników wodnych oraz małej retencji i budowli hydrotechnicznych - cz.2

       Skórzynka to najdłuższy prawobrzeżny dopływ Strumienia Junikowskiego o długości 7,75 km i powierzchni zlewni 11,40 km2. Do Strumienia Junikowskiego, Skórzynka uchodzi w km  5+778 w odległości ok. 100 m poniżej Stawu Stara Baba.

Odcinki koryta :

Analiza przeprowadzonych wyników badań modelowych cieku Skórzynka wykazała, że zarówno w chwili obecnej, jak i w perspektywie planowanego zagospodarowania terenu, wynikającego z ustaleń miejscowych planów zagospodarowania terenu rów ten na kilku odcinkach nie zapewnia w pełni bezpiecznego przeprowadzenie przepływów miarodajnych i kontrolnych, powodując podtopienia, które są niebezpieczne i szkodliwe dla terenów zurbanizowanych i mieszkaniowych na terenie m. Poznania. 

Z przeprowadzonej analizy hydraulicznej wynika, że koryto Rowu Skórzynka co najmniej na jednym odcinku swojego biegu na terenie miasta może nie zapewniać skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia wód miarodajnych. 

Dotyczy to przede wszystkim odcinka rowu od km 1+200 (ul. Miśnieńska powyżej nasypu torów kolejowych) do km 1+506 (do ul. Świdnickiej) oraz licznych zabudowań i domów jednorodzinnych położonych wzdłuż tego odcinka  rowu, zlokalizowanych  na szczególnie wrażliwym na podtopienia  odcinku przy ulicy Paczkowskiej.

Odcinek ten przebiegający pomiędzy ulicami: Miśnieńską, Świdnicką i Grunwaldzką, gdzie zaniżone parametry techniczne i hydrauliczne przekroju poprzecznego koryta rowu (jak szerokość dna, głębokość, nachylenie skarp i spadek) przebiegającego przez tereny prywatnych posesji, z gęstą zabudową mieszkaniową jedno i wielorodzinną oraz zabudową gospodarczą niejednokrotnie PRZYLEGAJĄCĄ bezpośrednio do cieku, są przyczyną znaczącego zawężenia koryta i nadpiętrzenia  wody, co powoduje wylewanie się jej poza koryto rowu i zalewanie lub podtapianiem licznych posesji oraz zabudowań mieszkalnych. 

Jest to szczególnie widoczne na odcinku cieku przy ul. Paczkowskiej od ul. Świdnickiej, aż do przepustu 1,2 m x 1,2 m w ulicy Miśnieńskiej i dalej przepustu HelCor pod torami kolejowymi oraz na długim odcinku rurociągów o średnicy ø 1000/1200 mm, aż do ulicy Woźnickiej. 

Wymienione  odcinki cieku, szczególnie wrażliwe na nadpiętrzenia i wylewy, wraz z przepustami i rurociągami wymagają szczególnie starannie wykonywanej COROCZNEJ konserwacji polegającej na dokładnym corocznym oczyszczeniu i odmulenie przewodów przepustów pod  ulicą  Miśnieńską i całego odcinka rurociągów.

 Należy zwrócić uwagę na to iż przepust – rurociąg w ulicy Miśnieńskiej jest miejscem włączenia rurociągów Kd z tej ulicy, co powoduje jego szybkie zamulenie osadami i piaskiem z tej ulicy, pomimo zastosowania na wylotach sieci Kd osadników i separatorów.  

 

OPIS PRAC:   

  • usuwanie roślinności (trzcina, porosty, krzewy itp.) z dna i skarp cieku szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie przepustów, NA ODCINKACH O MAŁYCH SPADKACH PODŁUŻNYCH oraz z licznym poszyciem krzaków wzdłuż koryta. 
  • usuwanie lokalnych zamuleń i zanieczyszczeń cieku.
  • naprawa wykonanych umocnień dna i skarp cieku na wlocie i wylocie przepustu, oraz umocnień koryta wzdłuż przedmiotowych nieruchomości, po okresach podwyższonych stanów wody w cieku, spływu lodów, w okresie wczesno – wiosennym oraz po wystąpieniu okresów deszczy nawalnych. 
  • uzupełnianie ubytków oraz uszkodzeń umocnień koryta, elementów betonowych, kamiennych i brukowanych  umocnień skarp i podmurówek, element. stalowych ogrodzeń przyległych bezpośrednio do cieku, a spowodowanych erozją koryta oraz uszkodzeniem w/w elementów dna lub skarp cieku, na skutek gwałtownych przyborów i przepływów wody w korycie.
  • naprawa ubytków betonu na budowlach oraz w płytach umocnień na skarpach i w dnie cieku, w szczególności dotyczy to strefy wahań lustra wody na styku z betonem. 
  • Oprócz konserwacji bieżącej, należy w razie potrzeby przeprowadzać konserwację  gruntowną obejmującą  ewentualne poważniejsze naprawy i remonty kapitalne budowli i umocnień koryta, których zakres powinien wynikać bezpośrednio z bieżącego stanu technicznego tych budowli, potwierdzonego w trakcie komisyjnych przeglądów technicznych budowli i wskazanych umocnień w obecności przedstawiciela WK i OŚ um. Poznania oraz projektanta.